Čo je rope skipping ?

Krátka reportáž, čo je ropeskipping:

www.tvba.sk/archiv/viete-o-com-je-rope-skipping-/

 
vimeo.com/46419798

 

Rope skipping  

- z angl. "rope" - švihadlo "skipping" - preskakovanie, skákanie, čiže jednoducho: skákanie cez švihadlo :o) Takéto skákanie cez švihadlo nie je len bežným skákaním cez švihadlo, aké poznáme z telesnej výchovy na základných školách alebo zo školských družín na dvore. Na celom svete sú športové kluby, asociácie.... Rope skipping je nelen voľnočasová aktivita detí a mládeže, ale aj súťažným športom vo svete.

Skákať cez švihadlo možno vo dvojiciach, trojiciach, ale aj v celých skupinkách, či už cez klasické krátke švihadlo alebo dlhé švihadlo. Existuje celý rad trikov a štýlov, ktoré je možné pri skákaní cez švihadlo využiť. Medzi najznámejšie patria:

Single rope - jeden skákajúci cez jedno švihadlo

Twoo in the loop - dvaja skákajúci cez jedno švihadlo

Double Dutch - jeden alebo viacero skákajúcich cez dve švihadlá

a mnohé iné...

Všetky štýly si môžete pozrieť tu: www.youtube.com/watch?v=fQYjh6sCDVM

 

Rope skipping možno zaradiť medzi aktivity, akými sú napr. beh, aerobik, plávanie, rýchla chôdza alebo cyklistika - čiže medzi kardiovaskulárne aktivity.

Podporuje nielen zvýšenie fyzickej kondície a zdatnosti, ale aj celkovú koordináciu tela a orientáciu v priestore. V neposlednom rade je tu dôležitý rytmus a celková spolupráca všetkých členov teamu. 

Je to zábavná forma cvičenia, ktorá naladí dobrú náladu nielen deťom, ale aj dospelým, ktorý túto netradičnú aktivitu vyskúšajú. Stres, všetky starosti či už z práce alebo domácnosti sa nechajú na tréningoch a domov sa odchádza z dobrou náladou, príjemným pocitom únavy a dobrým pocitom, že ste urobili niečo pre svoje telo zábavnou formou. :o) Že nemáte kondíciu na túto aktivitu a nevydržíte s nami hodinu skákať??? VÝHOVORKA!!! Stavme sa že vydržíte... :o))) Treba len vedieť ako na to...

A na to sme tu my, aby sme či už Vás alebo Vaše deti naučili skákať... :o)

 

Rope skipping u detí podporuje nielen fyzickú zdatnosť, celkovú koordináciu tela alebo výdrž, ale taktiež veľmi rýchlo pochopia, že je dôležité aj spolupracovať s ostatnými členmi týmu, dôverovať pri skákaní jeden druhému a pomáhať si navzájom. Tento celkový súlad s ostatnými členmi týmu pôsobí pozitívne aj na psychický vývin detí a formuje sa spoločenský charakter človeka. Učia sa spolupráci, jednotnosti týmu a zároveň si uvedomujú, že musia brať ohľad aj na druhých ľudí, pomáhať si jeden druhému navzájom. Veľmi rýchlo pochopia, že bez celkového súladu týmu nie je možné dosahovať najlepšie výkony, na čo prídu deti vo forme zábavného skákania cez švihadlo. Deťom zabezpečujeme aktívny pohyb, zábavu, vybitie si energie vhodným spôsobom vo forme športu a taktiež dokázať svoje schopnosti na súťažiach, ktoré organizujeme každý pol rok, aby deti mali nielen motiváciu skákať, ale aj porovnať si svoje vlastné výsledky a tak zistia, ako napredujú. :o)